Saaremaa I liiga naiskond 2021/2022 – kes nad on?!


Sel hooajal on Saaremaa võrkpalli lippu kõrgel hoidnud Saaremaa I-liiga võrkpalli naiskond. Imeline seltskond tublisid ja kirglikke naisi/tütarlapsi, kellel kõigil on vähemalt üks ühine joon – armastus võrkpalli vastu. See kirg selle spordiala vastu kaalub üle kõik need pikad ning kurnavad iganädalased treeningud ja tüütud väljasõidud võistluspaikadesse (Tartu ots on teatavasti 5.5h pikk ja ega see Tallinnagi sõit just eriti lühike sutsakas ole). Seda magusam on aga meie naiste välja võideldud pronksmedal Eesti naiste I-liigas – Saaremaa naiskond on Eesti võrkpallinaiste esiliigas paremuselt kolmas naiskond!
Olgugi, et oleme meie naiste mängude tulemusi kajastanud jooksvalt oma Facebooki lehel terve hooaja vältel, siis tegelikult oleks ammu olnud aeg meie lugejatele ja fännidele nad oluliselt lähemale tuua. Ilmselt pole paljudel õrna aimu ka, kui palju need mängijad on pidanud vaeva nägema, et kogu oma muu elu kõrvalt treeningutele ning võistlustele jõuda. See on omaette kunst panna eraelu, töö/koolielu ja sotsiaalne elu klappima treeningute ning tiheda võistlusgraafikuga.
2021/2022 hooajal mängisid Saaremaa naiskonnas Kaari Liis Pihel, Annabel Metsalu, Gethe-Maria Roomets, Liisel Nelis, Marju Noor, Raili Sepp, Elsa Putku, Maarja Helm, Janne Järvalt, Gerli Gull, Kaia Piipuu, Maria Varik, Cristin Lepp, Krislin Heinsoo ja Kristi Põld.
Naiste esiliigas osales lisaks Saaremaale veel 7 naiskonda, kellest 2 olid Tartus, 1 Pärnus ja 4 Tallinnas. Kuna põhiturniiril pidid kõik võistkonnad kõigiga läbi mängima 2x (kodus ja võõrsil), oli naistel vahemikus oktoober-märts kokku 14 mängu, mis tegi keskmiselt 3 mängu ühes kuus. Kuna Saaremaa on ikkagi meretagune riik, siis meie naiste mängud toimusid eranditult kõik nädalavahetusel. Kui nüüd siin natukene mängugraafikule tagasi vaadata, siis kõigi nende 5 põhiturniiri mängukuu jooksul olid meie naised mängudega hõivatud enamasti 3-l nädalavahetusel ühe kuu jooksul (muidugi tuli ette ka olukordi, kus mängud toimusid nii laupäeval kui pühapäeval; lisaks veel et üks neist kodus ja teine kuskil mandril). Play-off mängud (veerand-, poolfinaal ja kohamängud) tuli ära mängida 6 nädala jooksul märtsi- ja aprillikuus, mis meie naistele tähendas 1 mäng igal nädalavahetusel ja niiviisi 6 nädalavahetust järjest. Öelge veel, et võrkpall ei nõua pühendumist!
Aga kes need vaprad ja tugevad naised siis õigupoolest on?!
Sellel hooajal mängivad Saaremaa naiskonnas 3 Spordikooli tütarlast, kellest noorim on 16-aastane Kaari Liis. Annabel ja Gethe-Maria on mõlemad 18-aastased. Kõik 3 neiut õpivad Saaremaa Gümnaasiumis, käivad usinasti Saaremaa Spordikooli võrkpallitrennides ja muidugi lisaks ka veel naistega koos treenimas. Oluline on ära märkida, et nii Annabel kui Kaari Liis olid vapralt kohal pea kõikidel mängudel nii kodus kui võõrsil, hoolimata tõsiasjast, et põhikoosseisus nad sel hooajal mängida veel ei saanud, vaid sekkusid pigem vahetustest.
Kaari Liis on täielikult pühendunud nii võrkpallile kui koolile, mistõttu vaba aega kui sellist väga palju ei jäägi. Gümnaasiumis on ta võtnud suuna liikuda juura suunas, lisaks õpib iseseivalt ka hispaania keelt. Nagu temaealistele kohane, siis heameelega hängiks ta rohkem oma sõpradega ning vaataks põnevaid filme/sarju, kui vaid aega rohkem oleks…
Annabel armastab lisaks võrkpallile ka muusikat. Ta laulab koolikooris ja olgugi, et ta on muusikakooli juba lõpetanud, siis hobikorras käib siiani 2x nädalas muusikakoolis orelimängu harjutamas. Tema imelist mänguoskust saab kuulata Muusikakooli kontsertidel ja/või jõulukontsertidel Kuressaare Laurentiuse kirikus. Inspiratsiooni ja energiat ammutab Annabel maal õues, kus ta veedab kogu oma vaba aja.
Gethe-Maria aeg on samuti suuresti ära jagunenud võrkpalli ja kooli vahel, mistõttu lisategevusteks eriti aega ei jäägi. Kui peaks tekkima mõni pikem auk tema tihedas ajakavas, veedab Gethe-Maria selle sõbrannadega pikki distantse jalutades… või lihtsalt magades 🙂
Liigume edasi temporündajate juurde. Naiskonnas nimekirjas on 5 temporündajat, kellest 2 hooaja teisel poolel erinevatel põhjustel kahjuks naiskonda aidata ei saanud.
Liiselil avanes võimalus minna tööle Maltale, millest ta haaras kahe käega kinni ning koliski soojema kliimaga riiki elama, kus ta kavatseb nüüd veeta vähemalt terve aasta. Elu seal on tal küll igapäevane – töö, toidupood, jõusaal – aga lihtsalt aastaringselt väga soe. Eks ole näha, kas ja kuna ta Saaremaal naaseb, et taaskord kohaliku naiskonna eest võrkpalli mängida.
Marju vigastas põhiturniiri algusmängudel väga õnnetult oma põlve, mistõttu oli ta sunnitud hooaja pooleli jätma. Aga see ei tähenda, et ta uuel hooajal tagasi ei oleks! Marju peres kasvab 3 poissi (3a, 5a, 8a) ja et nende kõigiga sammu pidada, vajabki ta võrkpallitrenne, mis tema võhma ning mahvi kasvataks. Kogu oma vaba aja ongi ta rakkes oma meesperega, tehes ühiseid väljasõite loodusesse, metsadesse ja mere äärde, mis on nauditavaim tegevus tervele perele.
Naiskonna mitte-ametlik treener, aga ametlik füsioterapeut Raili on samuti 3 lapse ema (1.5a, 8a, 10a). Raili elu on nii kiire, et teda me näeme alailma kusagile lihtsalt jooksmas – haiglasse oma patsientidele füsioteraapiat tegema, lastele kooli/lasteaeda järele, võrkpalli trenni… Kui ta parasjagu ei kiirusta kuskile, siis hoolitseb ta oma maalapi eest Kaarmal, kuhu nad oma perega plaanivad mõne aja pärast elama asuda. Lisaks on Railil veel ka oma väike füsio-erapraksis, kus ta pakub füsioteraapiateenust erineva kaliibriga sportlastele (väga suure osa tema klientuurist moodustavad Saaremaa noorsportlased).
Temporündajatel on kombeks 3 last saada, seda tõestab meie järgminegi keskmängija Elsa, kelle peres samuti kasvamas 3 last (3a, 8a, 10a). Elsa on doktorikraadiga mullateadlane, kes töötab peaspetsialistina Põllumajandusuuringute Keskuses. Oma põhitöö kõrvalt abistab ta vabatahtlikuna Punases Ristis, nõustades abivajajaid/abipakkujaid Ukraina kriisi infopunktis, hallates muuhulgas nende Saaremaa FB lehte „Eesti Punane Rist Saaremaa Selts“. Lisaks lööb ta aktiivselt kaasa võimlemisklubi Pärl võistlusrühmade Aurora ja Meliora toimetamistes, pakkudes oma kohalolekut, abi ja tuge noorvõimlejate võistlusväljasõitudel, kuna mõlemad tema tütred võimlevad just nendes võistlusgruppides. Kui Elsa elu kõrvalt vaadata, siis tekib paratamatult küsimus, kuidas ta seda kõike jõuab, sest see ei ole veel kõik! Peale võrkpalli käib ta aeg-ajalt sõpruskonnaga sulgpalli mängimas. Ja muide, Elsa käest saab Saaremaa parimat mahemett, sest nende pere Aadama Mesindustalus tegutsevad vilkad mesilased, kes korjavad imemaitsvat mett Võhma piirkonna niitudelt ja metsadest.
Ka Maarja on temporündaja Saaremaa naiskonna ridades. Olgugi, et tal veel lapsi ei ole, siis ta teab, mis teda tulevikus ootab, kui jälgida Saaremaa temporündajate profiili. Maarja on väga sportlik neiu, kes on nooremas eas aktiivselt tegelenud kergejõustiku heitealadega, nüüd heidab igasuguseid raskuseid jõusaalis. Maarjal on oma ilusalong, kus ta aitab Saaremaa naistel veelgi ilusamaks ja pilkupüüdvamaks saada. Iseennast hoiab ta ilusa ja tervena läbi teadliku toitumise, millele ta viimasel ajal on väga suure osa oma tähelepanust pööranud. Lisaks hoiab ta silma peal ka kõigel, mis toimub krüptomaailmas, sest tegemist on meil sellise sala-hobiinvestoriga.
Jätkame meie naiskonna nurgaründajatega…
Nurgaründajad saavad mängu jooksul enamasti kõige suurema koormuse, sest kõige rohkem palle tõstetakse just neile. Nii Janne kui Gerli on selle rolliga suurepäraselt hakkama saanud, sest emb-kumb neist on peaaegu alati suurim mänguskoorija. Ka Kaia on nurgaründaja naiskonna ridades, aga kuna tal on kodus 3 väikest tütart, siis sel hooajal on tema osalemine võistlustel olnud väga piiratud.
Janne hoiab oma head vormi igasuguse sportliku tegevusega – võrkpallitrennid iseenesest mõistetavalt, aga lisaks käib ta võimalusel veel korvpalli, tennist ja discolfi mängimas, teeb koduses miljöös HIIT ja jõutrenne, jalutab/jookseb oma koeraga ning kui saaks aastaringselt Saaremaal rannavollet mängida, siis ilmselt veedaks ta kogu oma vaba aja liivaväljakul. Jannel on 2 tütart (9a ja 17a), kellele samuti on spordipisikud edasi antud.
Gerli küll tuleb tugevast tennise taustaga perest, aga meie õnneks valis ta tennise asemel võrkpalli. Hetkel on tal käed-jalad tööd täis seoses oma palgatööga, töötades Tallinnas ühes meditsiinikeskuses erinevatel positsioonidel. Kuna igapäevaselt on tal vaja suhelda väga paljude inimestega, siis sellest mürast ja kärast põgeneb ta igal võimalusel Saaremaale, et nautida merekohinat ja vaikust, mida Saaremaa metsad ja rannad pakuvad. Vähesed teavad, et ta on kirglik kokkaja ning tema üheks meelistegevuseks on aknalauapotimajandus, kus ta kasvatab igasugust rohelist kraami, mida oma toitudesse hakkida.
Nagu eelpool mainitud said, siis Kaia on samuti 3 lapse ema (11k, 2a, 4a) ja selle fakti poolest peaks ta ju tegelikult olema meie temporündajate nimekirjas?! Kaia on absoluutselt kõikide laste lemmik, sest temast õhkab iga rakuga lapsesõbralikkust, armsust ja hoolivust. Ega ta ilma asjata lasteaiaõpetajaks õppinud ole! Ja teda armastavad ka kõik tema väikesed võrkpallimudilased, kellele ta on juba mitu aasta siin Saaremaal treeninguid läbi viinud. Iseendale jäetud vaikuseminutitel naudib Kaia kõige enam oma kodu ja aia eest hoolitsemist, millega ta maandab pingeid ja toidab oma hinge.
Meie diagionaalmängija ja libero!
Maria on terve hooaja olnud naiskonna ainuke diagonaalründaja ja seda ilma vahetusteta! Lisaks oma kahele tütrele (2a ja 4a) kasvatab ja õpetab Maria terve rühma täis lasteaialapsi, kuna ametilt on ta lasteaiaõpetaja. Äsja hiljuti valiti ta Metsküla külaseltsi juhatuse liikmeks, kus tal avaneb võimalus anda oma panus kogukonna elu edendamisele. Maria on Metskülaga väga tihedalt senimaani seotud, kuna ta on seal üles kasvanud ning ta käib seal abis oma emal, kes tegeleb loomakasvatusega.
Naiskonnas põhiliberorolli kandnud Cristin on #huntkriimsilm, kes jõuab kadestamisväärselt palju. Ta on Leisi koolis kehalise kasvatuse õpetaja lisaks veel ka klassijuhataja 6. klassile. Oma põhitöö kõrvalt on ta võrkpallitreener Saaremaa Spordikooli poistele (6 erinevat vanusegruppi) ja mitte-ametlik treener Saaremaa I-liiga naistele, samal ajal õpib Tallinna Ülikoolis kehakultuuri erialal. Pea terve tänavuse hooaja mängis ta paralleelselt Saarema I-liiga naiskonnale ka veel TalTechi meistriliiga naiskonnas nurgaründaja positsioonil. Tema jaoks ei olnud harv juhus sõita kodusaare ja Tallinna vahet mitu korda nädalas. Ja nagu sellest kõigest veel vähe oleks, harrastab Cristin teisigi spordialasid nagu mölky, petank, jõusaal, rannavolle (seda muidugi suvisel ajal) ning tegeleb heameelega puutööga. Nagu kuidas?!
Naiskonna sidemängijad
Saaremaa naiskonna sidemängija Krislin on parasjagu lõpetamas Tallinna Ülikoolis integreeritud tehnoloogiad ja käsitoo eriala, mis tähendab, et terve selle hooaja on ta kooli tõttu pendeldanud tegelikult Saaremaa ja Tallinna vahet. Saaremaale jõudis ta nii naiste treeningutele, mängudele, vajadusel ka treeninguid andma Saaremaa Spordikooli õpilastele, juhul kui poiste või tüdrukute treenerit oli vaja asendada. Lisaks on Krislin asendamatu kohtunik Saaremaa Spordikooli noorteturniiridel. Sport on tema elu lahutamatu osa, sest juhul kui ta pole just võrkpalliga seotud, võib teda leida pikkadelt jalutuskäikudelt või jõusaalist.
Naiskonna teine sidemängija on väga laia profiiliga naisterahvas – Kristi Põld. Kuigi ametlikult on Kristil 2 last (19a; 27a), siis oma „kasuemaks“ saavad teda pidada vist väga paljud nooremad ja vanemad võrkpallurid. Kristi on naiskonna (ja kogu Saaremaa võrkpalli!) eestvedaja ja tagantlükkaja, emotsionaalne tugi, finantsjuht, nõuandja, sponsorite otsija, spordiinventari haldaja, partnersuhete hoidja, mängugraafikute tegija, kontaktisik… neid positsioone võikski nimetama jääda. Olles ametilt olnud raamatupidaja mitu head aastat, on tänu Kristi täpsele ja valvsale pilgule naiskonnaga seotud kõik aspektid absoluutselt alati kontrolli all. Ja mitte ainult, kogu Saaremaa Võrkpalli Liidu asjad on samuti alati korras, sest Kristi on liidu juhatuse esinaine! Lisaks kuulub ta ka veel Saaremaa Spordiliidu juhatusse. Kui ta suudab võrkpalli- ja spordimaailmast välja tulla, siis leiab teda koduaias, kus ta hoolitseb suure pühendumusega kõikide oma taimede, lillede, põõsaste, puude ja peenarde eest. Ilmselt paljud ei teagi, et Kristi on tegelikult üks suur keraamikahuviline, meisterdades ise nõusid ja vaase, ning peagi on tal olemas päris oma keraamikakoda, kust hakkavad tulema tema signatuuriga kollektsioonid.
Loodetavasti suutsime selle pisikese (heh!) ülevaatega oma lugejatele meie ägedaid võrkpallinaisi lähemale tuua ning neid tervele Saaremaale tutvustada, sest nad väärivad olla märgatud!
Meil kõigil on põhjust uhke ja tänulik olla, et Saaremaal sellised entusiastlikud naisvõrkpallurid toimetavad, kes meile kõigile oma mängudega väikest närvikõdi toovad ja pakuvad. Loodame, et neil jagub energiat ka järgmisteks hooaegadeks, sest fännid vajavad fännamisobjekte!
*Piltide autorid: