MENÜÜ

Persoonilugu: Saaremaa I-liiga meeskonna põhivedaja, Siim Rantanen

24/04/2020

Tingituna Eestis valitsevast olukorrast pole meil paraku jagada võrkpallimängudega seotud jooksvaid uudiseid, mis tähendab, et ongi rohkem aega ja energiat süüvida vähe põhjalikumalt Saaremaal elavatele ja tegutsevatele kohalikele võrkpalluritele, kes väärivad laiemale ringkonnale tutvustamist. Ühes varasemas intervjuus lubasime oma lugejateni tuua Saaremaa I-liiga meeskonna teise juhtfiguuri ning põhitegija, Siim Rantaneni loo. Nagu perekonnanimi põgusalt reedab, on tegemist eesti-soome juurtega noormehega, kes ema poolt on puhastverd saarlane ning isa poolt soomlane. Soomlastele kohaselt on Siimul ka teine eesnimi, Olavi, mida ta ise kasutab pigem vaid ametlikes dokumentides. Kuigi Siim on olnud truu kodusaarele, olles siin ühe transpordifirma juht juba rohkem kui 7 aastat, on ta läbinud Soome kaitseväe.

Siim on Saaremaa I-liiga meeskonna taasloomisest (2016. a) alates meeskonna liider olnud. Kuigi sellekohane täpne statistika puudub, siis saab kindlalt väita, et ta on meeskonnale läbi 4 hooaja kõige rohkem punkte toonud mängija. Vähe sellest, et tegemist on meeskonna põhitegijaga, on Siim kaudselt ja otseselt seotud olnud ka Saaremaa Võrkpalli Liiduga, aidates igakülgselt kaasa klubi tegemistele, olgu selleks siis meeskonnale nõu andmise või eelarve kokku klapitamisega. Eriti jõuliselt tuli see esile just viimasel hooajal, kui Siim ja Armand võtsid üheskoos Saaremaa I-liiga eestvedamise enda õlule.

Kuna sellised mehed ei tohiks kulisside taha peitu jääda, ongi äärmiselt hea meel paljastada Siim Rantaneni mõtteid läbi alloleva intervjuu.

* Pildi autor Mari-Liis Nellis

Kuidas ja millal leidsid tee võrkpallini?

Aastal 2000 läksin Vanalinna kooli tarkust taga ajama. Kuskil kolmandas või neljandas klassis ehk siis 2003 või 2004 kutsus meie kooli kehalise kasvatuse õpetaja Edgar Haavik poisse võrkpallitrenni. Sai ka mindud siis proovima ja nii see tee algaski… Kuni noorteklassi lõpuni käisin Edgari trennis. Legendaarne treener!

 

Miks sa seda pallimängu siiamaani mängid?

Hea küsimus! Ma pole kunagi selle peale mõelnud. Noorena sai proovitud ka muid alasid, kuid võrkpall siiski jäi alati esimeseks valikuks spordi suhtes. See kuidagi on alati nii olnud ning ma ei ole enda jaoks lahti mõtestanud, miks see mäng mind siiani köidab.

* Siim (nr 8) Saaremaa I-liiga meeskonnas, piltide autor Allan Mehik

Saaremaa I-liiga meeskonnas oled sa kõik need hooajad olnud diagonaalründaja. Oled sa mänginud kunagi ka mõnel muul positsioonil?

C ja B klassis olin veel sidemängija, kuna tol ajal polnud ma kasvult just kõige pikem, kasv tuli alles hiljem (Siim on 196cm pikk – toim.). Mäletan, et noorena sai ka pinki suhteliselt palju nühitud, kuna olin aasta noorem kui minu trennikaaslased ja nad olid ikka paremad kui ma. Kuid millalgi sattusin kuidagimoodi diagonaalründaja positisoonile ja sinna ma olengi jäänud.

 

Millistes võistkondades ja kelle all oled treeninud/võistelnud?

Noorteklassi mängisin Vanalinna kooli spordiklubis ja sellejärgselt olen mänginud erinevates kohalikes meeskondades nagu näiteks Kaarma. Viimastel aastatel oleme pannud kohalikele turniiridele välja oma meeskonna (võistkond Siimu Auto, kes tuli 2019. a Saaremaa Meistriks – toim.). Muidu olen jäänud ikka truuks Saaremaa I-liiga meeskonnale, olles seal mänginud juba 4 hooaega. Kuna olen läbi ja lõhki Saaremaa poiss, siis pole kuskil mandril mängima sattunudki. Treeninud olen enamus ajast Edgar Haaviku või Asko Esna käe all, viimane hooaeg oli meie treeneriks Raili Sepp.

* Võistkond Siimu Auto – Saaremaa Meister 2019, pildi autor Allan Mehik

Sa oled väga andekas mängija – kas pole olnud tahtmist kunagi mängida mõnes meistriliiga klubis?

Ma ei pea ennast eriti andekaks – lihtsalt nende paljude aastatega, mis mängitud on, peab ju lõpuks midagi külge ka jääma 🙂

Nooremana unistasin muidugi ka meistriliigas mängimisest. Võibolla oleksin isegi kuhugile pingiotsale saanud, kui oleksin viimaseid noorteklassi aastaid vähe tõsisemalt võtnud, kuid sel ajal tegelesin rohkem muude asjadega ja võrkpall jäi tahaplaanile. Meistriliigas mängimiseks on vaja kõvasti pühendumist ja töötahet, kuid ma olen pigem selline, kes trennis teeb asju sirge jalaga ja endaga personaalselt väga ei viitsi vaeva näha.

 

Vaadates tagasi Saaremaa I-liiga tiimile, siis mil moel olete tiimina arenenud siin viimaste hooaegade vältel?

Ma ei oska öelda, kas oleme mänguliselt arenenud või mitte, põhimõtteliselt oleme iga aasta olnud selline meeskond, kes rünnakul võib domineerida, kuid muud aspektid jäävad tihtipeale nõrgaks. Aga meeskonna sees oleme saanud “põhituumikuga” väga headeks sõpradeks ja alati saab palju nalja, isegi kui on pikad välissõidud jne. Samuti on tore olnud jälgida, kuidas on tulnud spordikooli kasvandikest noori tegijaid, nagu näiteks Robin Alba. Lisaks on ka nüüd veel uusi noori peale tulemas, kellest saavad kindlasti head mängumehed, kui nad viitsivad endaga vaeva näha. Loodan, et nad leiavad ikka motivatsiooni võrkpalli edasi mängida.

 

On sul seatud mingeid eesmärke võrkpallis, milleni tahaksid/võiksid jõuda?

Tahaks selle esiliiga ükskord ära võita, siis oleks minu süda rahul! Saaremaal on kahjuks inimesi, sealhulgas võrkpallureid, oluliselt vähem kui Harjumaa meeskondadel (kes peamiselt esiliigas praegu domineerivad), kellel palju rohkemate mängumeeste vahel valida, nii et see unistus saab väga keeruline olema, kuid kindlasti mitte võimatu. Tulevikus tahaksin ka rohkem rannavollet mängida.

 

Kui peaksid valima, siis kumba eelistad – rannavollet või saalivõrkpalli?

Praegu eelistaksin veel saalivõrkpalli, sest seal on füüsiliselt lihtsam. Ega ma vollet palju mänginud ei olegi, paaril viimasel suvel. Volle eelis on muidugi see, et seal saab palju rohkem palli puudutada.

 

2018. a suvel valisid sa Saaremaa rannavolle MV paariliseks endale noore poisi Gerdo Pooli, kellega saavutasite kõvas konkurentsis pronksmedali. Tavaliselt ju soovitakse oma paariliseks pigem kogenumaid mängijaid. Miks sa Gerdo kasuks otsustasid?

Tol suvel ei olnud mul eriti mingeid valikuid ja siis mõtlesingi uurida Askolt (Saaremaa Spordikooli treener sel ajal – toim.), kas ta oskab kedagi soovitada. Nii sattusingi nö Gerdo otsa. Gerdo oli siis juba füüsiliselt väga võimekas mängija ja ka vaimselt piisavalt küps, et teha õigel ajal õigeid otsuseid. Kuna ma ise selline aeglane ja kohmakas, tema aga kiire ja atleetlik, siis sobisime päris hästi kokku mängima ja ka turniir läks üle ootuste hästi.

* Gerdo Pool ja Siim Rantanen Saaremaa rannavolle MV-l 2018. a suvel, pildi autor Allan Mehik

Kui palju jõuad oma töö- ja eraelu kõrval võrkpallile pühenduda?

Suudan oma töö ja eraelu nii organiseerida, et leian enamjaolt koguaeg vajaliku aja, mida võrkpall nõuab. Eelnevatel aastatel olen pidanud mõned mängud ja treeningud seoses töökohustustega ära jätma, kuid see aasta nii pole juhtunud.

 

Kui kaua näed end üldse veel võrkpalli mängimas?

Niikaua kui on meeskond, kus mängida ja mängima võetakse, mängin hea meelega. Loomulikult tervis peab ka vastu pidama selleks.

  

Kas lisaks võrkpallile on sul aega ka mõnele muule hobile?

Harrastan ka vähesel määral tennist, kuid sellega on praegu kehvasti, sest see teeb mu õlale liiga.

 

Mida tahaksid muuta Saaremaa võrkpallis? Mis on need praegused valukohad?

Taaskord keeruline küsimus… Kahjuks harrastajate pool on ära vajunud. Vanasti, kui olin noorteklassis, oli Saaremaa meistrivõistlustel mitmeid ja mitmeid meeskondi, ja sai väga palju mängida. Nüüd mängid 2-3 korda samade meeste vastu läbi ja ongi kõik. Iga aasta samad näod vastas kah, kellest pealekauba enamus mandril elavad saarlased. Kuidas harrastajaid juurde saada, on küsimus, millele minul vastust pole.

 

Mis saab Saaremaa võrkpallist tulevikus?

Väga raske öelda… Loodan, et noored siiski leiavad tee võrkpalli juurde ja neil jagub motivatsiooni seda mängida. Praegusel ajal on niipalju erinevaid vabaaja veetmise võimalusi, et tihtipeale noored ei jõua enam spordisaali. Eks noortest sõltub ka esiliiga tulevik – ilma nendeta me hakkama ei saa, sest paraku on meite saarel resurss suhteliselt piiratud.

 

 

Mõned huvitavad faktid:

Saaremaa parim – Timo Tammemaa

Eesti parim – ju ta Tähe Robi ole

Maailma parim – vast see Leon

 

Eelmise hooaja (2018/2019 – toim.) play-off’s saadud võit Rakvere üle nende enda kodusaalis – voh, oli see vast tunne! Kõige tugevam meeskondlik kokkukuuluvus, mida eales tundnud olen.

 

Treener – ikka vana hea Edgar Haavik

Nurgaründajad – nurka paneksin endale tuntud Talistu (Sander Talistu – toim.) ja Targema (Mart Targem – toim.)

Temporündajad – üks tempodest oleks Ragnar Kalde ja teiseks paneksin Tartes Karli

Sidemängija – ma ise läheksin sideks (siis saaksin korralikult puid alla)

Diagonaalründaja – diagonaaliks paneksin tõelise legendi Tamme Armandi (tema peaks ka bussijuht olema, kuna meil limiteeritud eelarve)

Libero – Cris Karlis Lepp

Meeskonna manager – kindlasti Torni Eldur

 

See oleks meeskond, kellega saaks kõvasti nalja enne kui ka peale mängu, oleks siis resultaadiks kaotus või võit!

 

Kindlasti Armandita – ta oskab alati mingit head juttu ajada. Ja kui Karl (Tartes – toim.) ka soone peale saab, tuleb sealt kulda.

 

 

* Siim (nr 8) rünnakul, pildi autor Kristi Põld

Mart Targem, sõber ja võistkonnakaaslane erinevatelt kohalikelt võistlustelt:

Siim inimesena on alati väga abivalmis ja kohusetundlik. Ta peab alati oma lubadustest kinni ja oskab probleemidele kiiresti lahendusi leida – mees, keda saab usaldada! Võrkpalliplatsil üritab Siim alati endast parima anda ja tegelikult ihkab alati võita. Väga temast emotsiooni välja ei saa, aga kui see lõpuks pingelistes ja tähtsates mängudes siiski avaldub, on seda tore näha, sest sellega suudab ta tegelikult terve meeskonna paremale lainele saada.

 

Eldur Torn, võrkpalli entusiast ja Kaarma meeskonna esindaja:

Siim on minu jaoks nii lähedane inimene, et võtan teda lausa kasupojana – meil on igatepidi ideaalne klapp. Nii noore poisi (jah, ütlen ta kohta siiani POISS) kohta, on Siim ebatavaliselt usaldusväärne. Ta on kindel sõnapidaja mees: kui ta on kord sulle JAH öelnud, siis oma sõnadest ta ei tagane ning mitte kunagi sind alt ei vea. Tänapäeval sellises vanuses inimesi leida – uskumatu! Ta on väga-väga hästi kasvatatud laps.

 

Armand Tamm, sõber ja meeskonna liige Saaremaa I-liiga võistkonnas:

Siim on suuresti meie võistkonna edu taga. Kindel võtmemängija võistkonna loomisest alates. Ma julgen väita, et selle liiga üks paremaid diagonaalründajaid. Väljaspool spordisaali alati abivalmis aitama ja maailma asju arutama. Naudib võistkonna tegemisi täiel rinnal ja panustab alati 101%.

Top
Teksti kopeerimiseks võtke meiega ühendust