MENÜÜ

Asko Esna: Noortega tegelemine ei ole naljaasi

05/06/2017

Järjekordne hooaeg on lõpule jõudnud, kus Asko Esna poolt juhendatavad Saaremaa Spordikooli noormeestel tuli erinevates vanuseklassides mängida kokku üle saja kohtumise. Kohtume meie persooni hubases koduõues.

Istume juunikuu suhteliselt külmal kolmapäeval Asko koduõues, kus ilmast hoolimata kasvavad erinevad lilled ja maitsetaimed. Askol on just lõppenud tema neljas hooaeg Saaremaa Spordikooli noormeestega ja nüüd on aega pühenduda rohkem perekonnale ning teistele tegemistele. „Mul on siin abikaasa poolt tehtud pikk nimekiri, mille pean ära tegema” rääkis treener, kes sae-kirve ja muude toimetustega jänni ei jää. „Eks pean ikka koduseid töid ka tegema, muidu äkki enam tuppa ei lastagi ja süüa ei saa” ütles Asko.

Milline üldsegi on Sinu tavaline tööpäev?

Sellepeale jääb Asko küll korra mõttesse ja tema pilk vaatab kaugemal sädistavaid linde. „Meil on kodus välja kujunenud nii, et mina olen see kõige varajasem ärkaja, nii 6.30 olen juba üleval. Eks siis lapsed üles ja hommikupuder ja –kohv tulele. Kui lapsed kooli- ja lasteaeda viidud, siis tuleb mul juba arvuti taha istuda ja põhimõtteliselt tööpäev võib alata”. Treeneristaaži on kogunenud 4 aastat ja Asko tunnistab, et elab põhimõtteliselt täielikult võrkpalli rütmis. Kui on hooaeg,  elab Asko  ajast 2-3 nädalat ees, sest kui ta peaks hakkama viimasel hetkel lastele ja lapsevanematele teatama, et võistlustele minek, siis sellest ei tuleks midagi välja. „Eks tegemist on omajagu, sest võistluste ja trennidega seonduv võtab palju aega ära”. Lisaks on Saaremaa Spordikooli treener  võtnud omale n.ö. kohustuseks, et ka laste tulemustest ja võistlusreisidest kirjutada, mis hiljem on ka trükimusta näinud. „Kella 14.00 ja 15.00(oleneb päevast) hakkavad trennid ja niimoodi kuni õhtu kella 19.00-ni välja” tõi meie persoon oma ajaliselt nähtava tegutsemise välja. „Eks ikka õhtul ka vaja vahel toimetada ja pere nõuab oma”.

Mis on Sinu, kui võrkpallitreeneri suurimad mured/rõõmud?

„Alustame muredest, sest siis on hea positiivse noodiga ikka lõpetada” viskab Asko väikse nalja meie jutuajamisele vahele. „Ega suuri muresid ei olegi, aga kui need kõik väiksed kokku panna, siis tekib päris suur ports ikka küll nendest. Iga asi vajab lahendamist ja võtab omajagu ajakulu”. Endine Eesti koondislane ütleb, et vast suurim mure on aeg, sest keegi ei ole veel leiutanud vahendit, kuidas seda seisma panna. „Tihti jääb 24-st tunnist päevas väheks, et kõik toimetused saaksid tehtud”. Eks rõõmu teevad need asjad ja tegemised samuti, eriti kui midagi õnnestub ja korda läheb. „Ka väga väikestest asjadest on võimalik rõõmu tunda, näiteks juba sellest, et täna niipalju poisse trennis on või kellelgi tuleb mõni mänguline element paremini välja kui eile või üleeile” tõi Asko mõne näite, mis tal suunurgad ülespoole viib.

Kuidas sa puhkad ja millega Sul vabal ajal meeldib tegeleda?

„Puhkus on valus teema, sest esiteks ma ei oskagi puhata ja teiseks mulle väga ei meeldigi niisama käed rüppes istuda” tuli Askol kohe vastus. Noormees tunnistab, et vahel on küll vähem energiat, aga sellele on tal tagataskus hea retsept võtta: „Tuleb ennast kogu aeg n.ö. piitsutada, et see väsimus võitu ei saaks. Kui ma hakkan rohkem mõtlema sellele, et tahaksin niisama olla ja mitte midagi teha, siis laiskus on kiire tulema. Õnneks aga hooajal seda võimalust ei ole” tunnistas Esna, kellel oli sellel hooajal kaks sellist perioodi, kus kahe ja poole kuu jooksul ei olnud tal mitte ühtegi vaba päeva. „Mäletan neid perioode väga hästi, sellel hetkel elasin põhimõtteliselt ainult kasvõi selle ühe vaba päeva nimel” pani Asko teemale punkti. Pärnust pärit Askole meeldib ennast pigem ikka spordiga maandada, tegelemaks hoopis teistsuguste aladega, kui seda on võrkpall. „Sellel hooajal, septembrist kuni aprillini, käisin väga palju hommikuti jooksmas. Mulle meeldis see sellepärast, et siis sain ma olla mina ise, mõelda oma mõtteid ja nii mõnigi teema tundus pärast jooksu selgeks mõeldud. Eriti olen ma aga rahul sellega, et mul on tekkinud uus lemmikala ja selleks on tennis. „Olen kunagi natuke tennist õppinud ja nüüd olen oma sõbra Siimuga ikka ja jälle end trenniseväljakult leidnud” rääkis Esna, kes on isegi juba kahel turniiril käinud.

Mis paelub Sind tegelemaks noortega?

„Iga noor, kes trenni tuleb on omamoodi huvitav ja eriline”ütles Asko.  „Igaühele on vaja pöörata tähelepanu, et ta tunnetaks seda. Ma enda teada ei ole väga kuri treener, vaid ma proovin panna ka lapsi mõtlema selle üle, et kuidas saaks paremini”. Selle teema juures on Asko muutunud palju tõsisemaks ja on tunda, et selle teemaga tabasime naelapea pihta. „Noortega tegelemine ei ole naljaasi, sest nad on meie tulevik”. Treeneri sõnul on kõige parem vaadata lapsi just distantsil ja nii, et nad juhendajat ise ei näe, sest siis selgub see, et kes tahab ikka võrkpalli mängida, või on mõni tulnud treeningule ainult nalja tegema. „Iga päev on suur väljakutse ja üllatusi täis, sest ma ei tea kunagi, millal üks  või teine mänugmees avaneb” tõmbas Asko teemale joone alla.

Milline n äeb ette Sinu suvi?

„Kalendri järgi jah peaks juba meil siin suurema plusskraadid olema aga ikka tuleb dressidega väljas olla” tegi Asko ilmataadile viibutades märkuse. Eile toimetas ta juba Suvevolle esimese etapiga Kuressaare rannas ja nädalavahetusel on Eesti Saarte Mängud. „Maist hakkasin vaikselt juba suve perioodile mõtlema, sest viimasele minutile ei tahaks neid asju ikka jätta. Varsti on tulemas ka Saarte Mängud Gotlandil ja juulikuus ka Eesti Noorte Rannavolle Karikavõistluste II etapp, mis sellel aastal esimest korda peetakse Kuressaare rannas” tõi ta mõned üksikud turniirid välja. Augustis aga seisab taaskord ees Saaremaa Spordikooli võrkpalliõpilaste laager Leisis ja seejärel EM finaalturniir, kus Asko koos oma sõpradega läheb Eesti Meeste Koondisele kaasaelama. „Olen EM-i ise kaks korda mänginud ja tean, missugune atmosfäär seal valitseb. Saan sellel korral ise tribüünilt oma headele sõpradele kaasa elada ja näha seda teise nurga alt”.

Nädalapäevad tagasi tuli uudis, et Saaremaa paneb oma Meistriliiga võistkonna välja, mida Sa sellest arvad?

„Eks sellest on siin räägitud palju ja tore on, et see siis lõpuks teoks saab. Ma ei oma väga palju infot selle kohta, et kaugel see teema on. Eks meie oma saare parimaid poisse  ühte võistkonda saada on kindlasti omamoodi keeruline, aga kes ei proovi, see ei saa kunagi teada. Kindlasti võidavad sellest Saaremaa võrkpalli fännid ja asjaarmastajad, sest igaaastased üks-kaks mängu ei ole päris see, mida meie publik tahaks” rääkis Asko, kellel on tagataskus Eesti Meistritiitleid 5 tükki.

Tervelt üks aasta on Saaremaa Võrkpalli Liit olnud nö. Sinu juhatada, kuidas Teil läinud on?

„Kui eelmisel aastal alustasime ja oma mõtted ning ideed lauale panime, siis tänase seisuga tehtule tagasivaadates võime omale kindlasti hindeks 4 panna. Kindlasti saab asju teha paremini, aga me oleme tehtuga rahul. Ma olen oma meeskonna üle ääretult tänulik ja kiidan kõiki nelja panuse eest”. Saaremaa oli eelmisel hooajal esindatud nii meeste- kui ka naiste I Liigades, kus pakuti meeldejäävaid lahinguid igale maitsele. „Meeste hooaja kohta niipalju, et meie eesmärk oli jõuda play-offidesse ja sinna me saime, seega ülesanne sai täidetud. Naiste medal oli väga lähedal, aga mõningate mängijate vigastused tõmbasid sellele kriipsu peale” pajatas kiirelt Esna ja sõnas, et uuel hooajal on plaanis kindlasti I Liigades taaskord kaasa lüüa. Lisaks korraldati veel erinevaid noortevõistlusi ja koolitusi, nii mängijatele kui ka kohtunikele.

Top
Teksti kopeerimiseks võtke meiega ühendust